Nastolatki nie przejmują się bezpieczeństwem

McAfee przeprowadziło badanie wśród 615 nastolatków w wieku 13-17 lat z kilku krajów europejskich. Wykazało ono, że 40% z nich nie dostrzega ryzyka zainfekowania komputera wirusem czy innymi zagrożeniami podczas pobierania muzyki lub wideo z internetu.

Ponad połowa z badanych (56%) cyklicznie używa usług związanych z nielegalnym udostępnianiem plików, a właśnie te są w dużym stopniu związane z ryzykiem zarażenia.

Co czwarty badany nie interesuje się bezpieczeństwem w internecie, gdy zaczyna korzystać z zasobów sieci, a 33% rzadko sprawdza, czy oprogramowanie antywirusowe które posiada jest aktualne.

Jednocześnie 21% nastolatków to osoby, które sprawują realną opiekę nad bezpieczeństwem domowego komputera.

Aż 37% badanych otwiera ściągane pliki i załączniki pocztowe bez wcześniejszego przeskanowania ich w poszukiwaniu wirusów lub innych zagrożeń.

Prawie połowa (43%) nie zdaje sobie sprawy, że cyberprzestępcy mogą zdalnie przejąć ich komputer i wykorzystywać go np. do rozsyłania spamu, natomiast jedna trzecia nie zdawała sobie sprawy, z możliwości złamania zabezpieczeń i wykradnięcia ich danych osobistych.

Większość nastolatków wie, czym są wirusy, jednak znaczący ich procent nie wie o poważniejszych i bardziej zaawansowanych zagrożeniach. W całej Europie 45% nigdy nie słyszało o zagrożeniach typu spyware i aż 79% badanych nie wiedziało, co to jest phishing.