Darmowy program antywirusowy

Po co płacić za coś co można mieć legalnie za darmo. Wychodząc na przeciw najczęściej zadawanym pytaniom AntyWir.PL przygotował zestawienie darmowego oprogramowania antywirusowego.

W pełni darmowy antywirus

Na całkowicie darmowego antywirusa musimy jeszcze poczekać. Praktycznie takie warunki spełniają tylko programy OpenSource, których to jest w chwili obecnej niewiele: ClamAV, ClamWin i OpenAntiVirus. Wszystkie trzy nie osiągnęły jeszcze znaczącej pozycji, przynajmniej w wersjach dla systemu Windows.

Szczegółowo antywirusom open-source przyjrzymy się na naszych łamach w najbliższym czasie dokładniej, a w tym porównaniu skupiając się produktom firm komercyjnych.

Darmowy do domu

Szukając darmowego oprogramowania antywirusowego dla domowego komputera mamy w czym wybierać. W chwili obecnej dostępnych jest kilka bardzo interesujących produktów, a ostra konkurencja na rynku powoduje, że na ten model dystrybucji decydują sie coraz to nowe firmy.

Avira AntiVir PersonalEdition
Download: www.freeav.de
Specyfikacja: www.freeav.de
Uwagi: Poprzedni nazwa to AntiVir Personal Edition, brak polskiej wersji językowej

Avast Home Edition
Download: www.avsoft.pl
Specyfikacja: www.avsoft.pl
Uwagi: Wymagana bezpłatna rejestracja i pobranie klucza licencyjnego www.avast.com

AVG Free Edition
Download: free.grisoft.com
Specyfikacja: www.avg-antywirus.pl/free
Uwagi: tylko angielska wersja językowa

BitDefender Free Edition
Download: www.bitdefender.com
Specyfikacja: www.bitdefender.com

Wszystkie wymienione programy zawierają podstawowe niezbędne funkcje jak skaner antywirusowy i automatyczne aktualizacje. Z dodatkowymi funkcjami, nawet tak potrzebnymi jak skaner rezydentny lub skaner poczty bywa już różnie.

Wszystkie produkty posiadają ograniczenia w stosunku do swoich komercyjnych odpowiedników. I tak Avast Home Edition pozbawiony jest planera zadań, logowania wyników oraz posiada uproszczony interfejs użytkownika. AVG podobnie jak Avast również nie ma planowania zadań i uproszczony interfejs w stosunku do wersji komercyjnej. Avira AntiVir i BitDefender Free Edition nie posiadają skanera poczty, a BitDefender również skanera rezydentnego – jest to ich poważny minus.

Dużo bardziej poważną niedogodnością jest brak polskiego interfejsu w programach Avira i AVG. Mniej doświadczonym lub nie znającym angielskiego użytkownika ich obsługa może sprawić pewne trudności.

Wydaje się że suche porównanie ograniczeń wykazuje pewną przewagę Avast Home Edition. W tym programie cięcia w stosunku do wersji komercyjnej są najmniejsze.

Żaden z programów nie zawiera w chwili obecnej zaawansowanych funkcji takich jak zapora sieciowa (firewall), antyspam, antyspyware czy kontrola rodzicielska. Funkcje te producenci zarezerwowali dla komercyjnych wersji swoich produktów.
Oczywiście możemy spróbować użyć samodzielnie złożonego pakietu darmowy antywirus + darmowy firewall + darmowy anyspyware.

Na koniec drobna uwaga. W rozumieniu większości licencji użytek domowy, oznacza niekomercyjne wykorzystywanie komputera. Szczegółowe warunki licencyjne każdego z programów radzimy sprawdzić samemu.

Darmowy do firmy

Tutaj niestety nie mamy dobrych wieści. Wszystkie licencje wyraźnie zabraniają używać wersji "domowych" w jakichkolwiek firmach, nawet jednoosobowych. Jest źle, ale nie beznadziejnie. Producenci zostawili awaryjna furtkę w postaci skanerów on-line.

Darmowy On-Line

Nie należy zapominać o darmowej możliwości przeskanowania komputera przez tzw. skanery on-line. Są okrojone wersje skanerów antywirusowych uruchamiane przez przeglądarkę internetową. Na pewno nie jest to rozwiązanie wygodne, jednak w sytuacjach awaryjnych całkiem przydatne.

Darmowy na jakiś czas

Warto wspomnieć, że w chwili obecnej praktycznie wszystkie programy antywirusowe dostarczane są w wersjach limitowanych czasowo do celów testowych. Wersje te są najczęściej 30, 60 lub 90 dniowe.

Również do niektórych programów (Windows) lub urządzeń (najczęściej, płyty główne) dodawane są często wersje OEM. W ich przypadku darmowy okres licencyjny trwa nawet 6 miesięcy, a czasem i rok.