Programy antywirusowe

Zamieszczamy listę producentów programów antywirusowych. Używamy nazwy handlowych. Praktycznie każda z firm dostarcza kilka lub kilkanaście produktów przeznaczonych dla klientów domowych, firm małych i dużych, oraz pakiety dla przedsiębiorstw i instytucji.

Poszczególne produkty mają zróżnicowany zakres funkcjonalności. Często w programie antywirusowym znajdują się moduły dostarczające inne funkcje związane z bezpieczeństwem takie jak zapora sieciowa, antyspyware, moduł kontroli rodzicielskiej itp.

ArcaVir

ArcaVir jest polskim pakietem tworzonym przez warszawską firmę ArcaBit. Firma powstała w 2006 roku w wyniku zawirowań prawno-formalnych, a w ich efekcie podziału w firmie MKS produkującej najstarszy polski antywirus: mks_vir.

Największa przewaga firmy polskiej jest szybkość reagowania na lokalne zagrożenia pojawiające się w Polsce.

Producent: www.arcabit.pl

Avast

Avast Antivirus jest produktem czeskiej firmy ALWIL Software. Firma została założona w 1991 roku i od początku specjalizuje się w oprogramowaniu antywirusowym. Flagowym produktem firmy jest Avast Antivirus, a największymi rynkami zbytu są Czechy i Polska.

Największym hitem ze stajni Alwila jest pakiet Avast Home Edition, który jest zdecydowanie najciekawszą propozycją wśród darmowych dla użytku domowego antywirusów.

Producent: www.avast.com
Gdzie kupić: www.avsoft.pl

AVG

Marka AVG Anti-Virus to programy produkowane przez firmę Grisoft. Firma Gzostała założona w 1991 w Republice Czeskiej przez programistę Jana Gritzbacha,a w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych utworzono Grisoft Inc. W 2006 roku firma przejeła jednego z liderów oprogramowania antyspyware - Ewido Networks.

Producent: www.grisoft.com
Gdzie kupić: www.avg-antywirus.pl

Avira

Pochodząca z Tettnang  w Niemczech - AVIRA jest firmą dostarczającą różnorakie systemy bezpieczeństwa. Jej produkty cieszą się ogromną popularnością głównie u naszych zachodnich sąsiadów.

Producent: www.avira.com

BitDefender

Firma Softwin powstała w 1990 r. jako firma w 100% rodzinna. Jej "BitDefender Professional", jest okrętem flagowym w ofercie. Znajduje się na trzecim miejscu ze wszystkich produktów tego typu na całym świecie. Taką opinię otrzymał od laboratorium ICSA dla Windowsa XP i pierwszym uhonorowanym za swoją innowacyjność przez przez Europejską Komisję i Akademię. Przekazana za 2003, Europejska Nagroda Społeczności Informatycznej dowodzi, że technologie BitDefendera są najlepszym antidotum na nowe, komputerowe zagrożenia. Producent: www.bitdefender.com

CA

Computer Associates eTrust

ClamAV

ClamAV to bezpłatny skaner antywirusowy, oferujący między innymi: wielowątkowy demon, skaner, narzędzie do automatycznej i darmowej aktualizacji bazy wirusów, baza zawierająca sygnatury ponad 60.000 wirusów. Jest przeznaczony głównie do integracji z serwerami pocztowymi (skanowanie załączników). Posiada wbudowane wsparcie dla archiwów RAR, Zip, Gzip, Bzip2, Tar, MS OLE2, MS SZDD, MS CHM (Skompresowanych plików HTML) oraz plików MS Cabinet. Istnieje też jego odpowiednik KlamAV integrujący się ze środowiskiem graficznym KDE. ClamAV jest tworzony jako wolne oprogramowanie i rozprowadzany na licencji GPL.

ClamWin

ClamWin jest tworzony jako wolne oprogramowanie i rozprowadzany na licencji GPL. Jest on odpowiednikiem programu ClamAV działającego pod systemami Uniksowymi, wykorzystuje jego mechanizm wyszukiwania i rozpoznawania wirusów, korzysta z jego bazy danych wirusów i stanowi graficzny interfejs użytkownika do ClamAV. Obecnie ClamWin składa się ze skanera antywirusowego (uruchamianego na żądanie oraz automatycznie o wyznaczonym czasie) i zintegrowanego systemu pobierania aktualizacji z Internetu. Potrafi się integrować z Windows Explorerem i z programem Microsoft Outlook (ale nie z Outlook Expressem). Nie ma jednak monitora antywirusowego, który chroniłby przed zagrożeniami na bieżąco.

DrWeb

Dr.Web – program antywirusowy stworzony w Sankt Petersburgu w Laboratorium Antywirusowym Igora Daniloff'a przy współpracy z Centrum Komputerowym Rosyjskiej Akademii Nauk, aktualnie rozwijany przez firmę Doctor Web. Oprogramowanie Dr.Web zostało stworzone dla platform Linux, FreeBSD, Solaris (Intel), OS/2, Novell Netware, Windows, DOS. Aplikacje Dr.Web składają się z dwóch podstawowych elementów: interfejsu zorientowanego do pracy w konkretnym środowisku oraz modułu silnika antywirusowego niezależnego od systemu operacyjnego. Dr.Web w znacznej części został napisany w językach najniższego poziomu, dzięki temu jest niewielki i działa szybko. Producent Programu

F-Prot

Frisk Software International - firma powstała w 1993 roku, jest jednym z wiodących producentów oprogramowania antywirusowego. Produkty Frisk Software International zapewniają użytkownikom kompleksową ochronę antywirusową. Programy są oferowane w wersjach obsługujących systemy Linux, BSD, AIX i Windows, Dzięki temu rozwiązania FRISK Software International mogą zapewnić ochronę pojedyńczych stanowisk, sieci, pracujących na różnych platformach. Producent: www.f-prot.com

F-Secure

Firma F-Secure specjalizuje się w znakomitych, centralnie zarządzanych systemach antywirusowych działających na stacjach roboczych i serwerach. Dostępne są wersje oprogramowania działające na systemach windowsowych i Linuksie. Mimo używania jednocześnie trzech motorów skanujących ich wpływ na szybkość działania komputerów jest nieznaczny, a zaawansowane funkcje zarządzania pozwalają stworzyć zintegrowaną politykę przeciwdziałania wirusom w skali całej organizacji. W ofercie znajdą Państwo rozwiązania przeznaczone do ochrony serwerów plików, oraz dedykowane do zabezpieczania transmisji email. W ofercie F-Secure znajdują się także produkty, służące ochronie bramki internetowej. Wykorzystując znakomitą technologię, pozwalają w pełni zabezpieczyć każde łącze internetowe przed napływem niebezpiecznego kodu, trojanów, wirusów.

Kaspersky

Firma Kaspersky Lab oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla sieci korporacyjnych dowolnych rozmiarów. Wspólna nazwa dla tej rodziny produktów to Kaspersky Security. W jej skład wchodzą trzy linie produktów: Anti-Virus, Anti-Hacker oraz Anti-Spam. Kaspersky Anti-Virus zapewnia wszystkie sposoby ochrony antywirusowej: skanery, monitory oraz kontrolę intergralności danych. Kaspersky™ Anti-Virus wspiera większość popularnych systemów operacyjnych, systemów pocztowych i systemów firewall, kontrolując wszystkie potencjalne punkty ataku wirusów komputerowych.

McAfee

Firma McAfee powstała w 1989 w USA. Siedziba jej centali znajduje się w w Santa Clara w Kalifornii na terenie słynnej Doliny Krzemowej. W chwili obecnej działa globalnie i zatrudnia ok 3500 pracowników na całym świecie.

McAfee oferuje sprawdzone rozwiązania i usługi służące do prewencyjnego zabezpieczania systemów i sieci informatycznych. Wg analiz Gartnera w roku 2005 firma posiadała blisko 19% udział w rynku programów antywirusowych.

Producent: www.mcafee.com

Microsoft OneCare

OneCare Live to pierwszy antywirusowy produkt Microsoft. Firma wykupiła min. producenta RAV Antivirus, a zdobyte technologie wbudowała w swój produkt. Premiera OneCare miała miejsce w 2006 roku w USA i jak na razie program dostępny jest tylko na rynku amerykańskim.

Producent: www.windowsonecare.com

mks_vir

mks_vir został stworzony przez Marka Sella w roku 1987 jako odpowiedź na plagę rozwijających się wirusów komputerowych. Oferowany dziś pakiet mks_vir jest nowoczesnym oprogramowaniem antywirusowym, korzystającym z najnowszych technologii. Pakiet ten przeznaczony jest do działania pod kontrolą wszystkich nowoczesnych systemów operacyjnych z rodziny Windows, a więc: Windows 98, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server, Windows XP, Windows 2003 Server. Nowy, intuicyjny interfejs pozwala każdemu użytkownikowi w pełni wykorzystać wszystkie dostępne opcje, których z każdą wersją programu jest coraz więcej. Interfejs użytkownika wersji 2006 integruje poszczególne moduły wchodzące w skład systemu - w wersji 2005 programu mks_vir moduły stanowiły osobne aplikacje.

NOD32

NOD32 to program antywirusowy pisany przez słowacką firmę Eset. Istnieją wersje serwerowe dla Windows, Linux, FreeBSD i innych systemów. Za dodatkową opłatą dostępne są programy do zdalnego zarządzania w środowiskach wielostanowiskowych. NOD32 używa do wykrywania wirusów zarówno regularnie aktualizowanych sygnatur binarnych jak i heurystyk. Jest niezwykle skuteczny w wykrywaniu spotykanych w naturze wirusów, a jego skaner jest najszybszym z dostępnych. Nowsze wersje wykrywają robaki, trojany i inne programy zaliczane do malware. Virus Bulletin w swoich testach ocenił, że NOD32 ma najniższą zawodność, a ogólnie jest jednym z najlepszych antywirusów.

Panda

Panda Software istnieje od 16 lat i jest obecna w ponad 50 krajach. Centrala firmy mieści się w Bilbao w Hiszpanii, laboratoria w Stanach Zjednoczonych oraz Hiszpanii.

Producent: www.pandasoftware.com
Gdzie kupić: www.ikaria.pl

Trend Micro

TrendMicro to firma założona w 1988 roku przez Steve’a Changa. Jej siedziba znajduje się w Tokyo. Firma zatrudnia 1600 osób w 23 krajach. Laboratoria Trend Micro posiadają certyfikat ISO 9002, zatrudniają ponad 250 inżynierów i pracują pracuje 24 godziny na dobę.

Technologie Trend Micro przeniosły korporacyjną ochronę antywirusową z komputera na serwer sieciowy i bramy internetowe. Cztery lata z rzędu Gartner uznał Trend Micro najbardziej innowacyjnym producentem oprogramowania antywirusowego

Producent: www.trendmicro.com
Gdzie kupić: www.trendmicro.com.pl