Testy, opinie, porównania

AntyWir.PL dostarcza informacje o testach i oprogramowania przeprowadzanych przez laboratoria testowe z całego świata. Staramy sie docierać do badań opinii i analiz niezależnych instytucji. Cytujemy również badania prasy komputerowej polskiej i zagranicznej, zawsze podająć źródło, tak by nasi czytelnicy zawsze mogli sami ocenić ich wiarygodność.

W miarę możliwości oraz środków będziemy również przeprowadzać własne testy, eksperymentalnie szukając odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wśród użytkowników pytania i wątpliwości.

Niezależna organizacja AV Comparatives wykonała w maju testy programów antywirusowych sprawdzające wykrywalność nieznanych wirusów. Najlepsze sumaryczne wyniki uzyskały NOD32, AntiVirenKit oraz BitDefender. Tradycyjnie już słabo wypadło oprogramowanie Symanteca.

Wg raportu Gartnera w 2005 roku rynek oprogramowania antywirusowego wzrósł o 13,6% i jest szacowany na 4 mld dolarów.

Największy udział w rynku uzyskał Symantec 53,6%, McAfee 18,8 i TrenMicro 13,8%. Największy wzrost obrotów w porównaniu do roku poprzedniego zanotowała znajdująca się na czwartym miejscu Panda Software.

Bezpieczeństwo IT w cenie

Rynek oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo infrastrukturze IT rośnie. Wydatki na zabezpieczenia wciąż były priorytetem dla firm i organizacji. Analitycy firmy Gartner oceniają, że na całym świecie sprzedano programy tego typu o wartości 7.4 miliarda dolarów. Oznacza to 15% wzrost sprzedaży w roku 2005.

Świadomość konieczności posiadania osobistego firewalla pojawia się u coraz większej ilości użytkowników. Niestety najczęściej problem upraszczany jest do posiadania lub nie firewalla, bez spoglądania na jego rzeczywistą skuteczność.

Wirusy zagrażają Viście

Brytyjska firma Sophos przeprowadziła testy, z których wynika, że trzy z dziesięciu najaktywniejszych w tej chwili w Sieci robaków są w stanie poradzić sobie z zabezpieczeniami systemu Windows Vista.

Test MKS_VIR 2007

Instalacja programu nie powinna przysporzyć nikomu kłopotów. Jest taka, jak trzeba - kilka razy potwierdzasz komunikaty pojawiające się w oknie i ponownie uruchamiasz komputer. Autorzy oszczędzili użytkownikowi kreatora konfiguracji, dzięki czemu program od razu jest gotowy do pracy. Po ponownym uruchomieniu komputera musisz jednak być przygotowany na pojawiające się komunikaty o próbie nawiązania połączenia przez poszczególne aplikacje zainstalowane w systemie - przeglądarkę stron internetowych, komunikator, program pocztowy i inne. Na szczęście jest opcja zapamiętania wyboru dokonanego przez użytkownika, więc szybko możesz zapomnieć o istnieniu zapory sieciowej.