Zaloguj lub Zarejestruj
Pobierz nowe hasło
Szukaj
ZaawansowaneSpamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego
Spamato to bezpłatny program oparty na 6 niezależnych od siebie modułach sprawdzających wiadomości pocztowe. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, dostępne na każdą platformę systemową, która obsługuję środowisko Java. Przedstawiamy test tej potężnej i bardzo przydatnej aplikacji. I odpowiadamy na pytanie - czy warto mieć ją u siebie w domu lub biurze?
Konfiguracja programu z poziomu strony internetowej
Walka z wiadomościami, które przychodzą do skrzynek pocztowych jest niemal z założenia bez szans. Codziennie każdy z nas dostaje pocztę reklamującą nowe produkty, wydarzenia, konferencje, sklepy internetowe lub środki farmakologiczne. Jakby tego było mało, często pisane są do nas prośby o wsparcie finansowe, które gwarantuje zdobycie niewyobrażalnej fortuny w ciągu kilku dni (maksymalnie miesiąc). Można śmiać się na przerwach w pracy z Bubuwy Tigbogbo (Mozambik) i jego problemów ze złożami diamentów, na których stoi jego rodzinna wioska, ale gdy dostaniesz takich wiadomości 300 dziennie może to nie być już takie zabawne. Wcześniej czy później będziesz zmuszony skorzystać z programu do odsiewania wiadomości-śmieci i tutaj pojawia się problem - za dobre narzędzie trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt dolarów, zmienić dotychczasowego klienta pocztowego na taki, który posiada wbudowane zabezpieczenia (The Bat, bezpłatny Thunderbird, Eudora) lub zainstalować opisywany Spamato. Należy również wspomnieć, że większość bezpłatnych aplikacji odsiewających dobrze sobie radzi z protokołami POP3 lub IMAP, ale są całkowicie bezradne w przypadku Serwer Exchange.
Instalacja
Opisywany program dystrybuowany jest na zasadach licencji GPL. Aplikacja potrzebuje do działania zainstalowanej maszyny Java 1.5.0, którą można pobrać ze strony firmy SUN. W czasie instalacji program dodaje lokalny serwer webowy, który korzysta z portu 8574 i służy do konfiguracji programu. Jeśli wpiszesz w swojej przeglądarce adres localhost:8574, to przejdziesz automatycznie do zaawansowanych ustawień. Warto przy tej okazji odpowiednio skonfigurować zaporę sieciową, która będzie prawidłowo rozpoznawać aplikację i umożliwi jej dostęp do sieci. Na stronie producenta dostępne są wersje instalacyjne dla: Microsoft Outlook (testowana było wydanie 2003, ale wg autorów również obsługiwane powinny być wcześniejsze wydania - XP/2000); Mozilla Thunderbird (jest to po prostu plik rozszerzenia XPI), klienta pocztowego z pakietu Mozilla oraz dodatkowy moduł o nazwie Spamatoxy (The Spamato Mail Proxy) dla pozostałych aplikacji pocztowych. Ten ostatni jest nieco trudniejszy w instalacji, ponieważ ma on pośredniczyć pomiędzy oprogramowaniem klienckim a serwerem. Szczegóły na temat instalacji tego modułu można znaleźć tutaj. W tekście wykorzystaliśmy program Microsoft Outlook 2003.
Obsługa
Pasek zadań ułatwia ręczne oznaczanie wiadomości jako spam
Pierwsze uruchomienie programu następuje razem z zainstalowanym klientem poczty. Jego obecność jest sygnalizowana ikoną przy starcie aplikacji oraz obecnością dodatkowego paska narzędzi. W skrzynce pocztowej powinien pojawić się również dodatkowy katalog o nazwie Spamato, do którego będą kierowane wszystkie podejrzane maile. Na pasku zadań widać cztery przyciski:
- Config otwiera w oknie przeglądarki internetowej ustawienia programu;
- Spam umożliwia ręczne zaklasyfikowanie wybranej wiadomości jako śmiecia;
- No Spam ma oczywiście dokładnie odwrotne znaczenie;
Ostatnim wyświetlanym elementem jest licznik statystyczny. Pokazuje ile wiadomości sprawdzono w ogóle, śmieci, ile użytkownik posortował samodzielnie.
I na tym można byłoby zakończyć, ponieważ w codziennej pracy pozostałe ustawienia są właściwie niepotrzebne. W czasie odbierania wiadomości z serwera są one automatycznie filtrowane. Jednak mamy jeszcze kilka uwag.
Filtrowanie
Graficznie przedstawione statystyki dla każdego filtra wiadomości
Zauważyliśmy, że Spamato nie jest najszybszy w przypadku filtrowania kilkuset wiadomości. Po uruchomieniu programu można normalnie pisać nowe wiadomości i dopiero po kilkudziesięciu sekundach widać, jak ze skrzynki pocztowej śmieci są przenoszone partiami po kilkanaście sztuk do folderu Spamato. Jeśli posiadasz ustawione reguły przenoszące wiadomości od określonych nadawców do wskazanych folderów np. praca, rozrywka, dom, bank, to jest duża szansa, że filtr je przepuści bez żadnych obiekcji. Np. jeśli twój znajomy ma zawirusowany komputer, który wysyła niezliczona ilość śmieci i masz założoną regułę, to prawie na pewno dostaniesz od niego wszystkie wiadomości. Z drugiej strony można ustawić nieco bardziej surowe reguły filtrowania, jednak wtedy np. pożegnasz się z wiadomościami z dołączonym załącznikiem. Program jest jednak nieoceniony w przypadku tradycyjnie wysyłanych śmieci z budzących małe zaufanie adresów np.[rickenacole@lovezona.net]. Wtedy sześć wbudowanych mechanizmów filtrujących daje o sobie znać.
Domyślne ustawienia pozwalają odrzucić wiadomość, gdy jest ona zaklasyfikowana przez co najmniej 2 moduły. Ma to zapobiegać usuwaniu ważnej dla użytkownika korespondencji. Wbudowane filtry to Bayesianato, Comha Filter, Domainator, Earlgrey, Razor Filter, Ruleminator. Każdy z nich posiada nieco inny mechanizm działania oraz inne podejście do spamu. Odrzucają wiadomości na podstawie słów kluczowych, porównują hash wiadomości ze wzorcami umieszczonymi na serwerze, badają adresy i domeny. Niektóre filtry np. Ruleminator pozwalają na samodzielne ustawianie reguł antyspamowych. Przy każdym wskazaniu przez użytkownika wiadomości-spam program uczy się i na podstawie ingerencji człowieka wypracowuje specjalny profil odpowiadający konkretnej skrzynce odbiorczej.
Podsumowanie
Program świetnie się sprawdza w przypadku MS Outlooka podłączonego do Exchange Serwer i jest najlepszym wg naszej opinii programem antyspamowym dla tego klienta. Nieco inaczej przedstawia się sprawa z Thunderbirdem. Naszym zdaniem w tym wypadku nie warto instalować dodatkowego programu, który obciąża system (pamiętaj też o Javie), gdyż Thunderbird i tak sobie nieźle radzi ze spamem. W efekcie Spamato jest świetnym rozwiązaniem dla firmy lub niewielkiego biura, które musi korzystać z kalendarza i planowania spotkań wbudowanego w "dużego Outlooka", natomiast w przypadku protokołów IMAP i POP3 radzimy zmienić np. Outlook Expressa na bezpłatną Mozillę Thunderbird.
Pobierz plik dla: MS Outlook, Mozilla Thunderbird, Mozilla Mail Client, innych klientów pocztowych (Windows/Linux), innych klientów pocztowych (MAC OS X).
Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.
Źródło: www.pcworld.pl
1. Zainstaluj antywirus + firewall
2. Aktualizuj oprogramowanie
3. Kupuj on-line u zaufanych firm
4. Chroń dane osobowe
5. Używaj silnych haseł
6. Rób kopie zapasowe
7. Chroń i uświadamiaj dzieci
8. Ucz się cały czas