Symantec mówi: UAC niedopracowane!

Jedną z nowości Windows Vista jest system User Account Control (UAC), którego zadaniem jest strzeżenie integralności systemu poprzez monitorowanie akcji wymagających uprawnień administracyjnych. UAC kontroluje działanie aplikacji w systemie i wymusza ich działanie z ograniczonymi uprawnieniami, wymagając potwierdzenia administratora dla każdej akcji, która wiąże się z użyciem wyższych przywilejów.

Firma Symantec, zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym, nie pochwala tego rozwiązania.

Twórcy cenionych aplikacji uważają, że częste monity zirytują użytkowników, co zaowocuje masowym wyłączaniem tej ważnej funkcjonalności nowego systemu i co za tym idzie, obniżeniem bezpieczeństwa pracy.

Symantec proponuje stworzenie dodatkowej warstwy inteligencji w systemie, która współpracując z User Account Control pozwoliłaby zmniejszyć częstotliwość pytań kierowanych do użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pracy.

Microsoft nie zgadza się z tym osądem i utrzymuje, że system został maksymalnie dopracowany. Z kolejnym oświadczeniem trudno się nie zgodzić: „uważamy, że nasz system jest dobry, jednak jeśli użytkownik będzie miał inne zdanie, zawsze może go zastąpić systemem firm trzecich, daliśmy taką możliwość” – mówi Stephen Toulouse, specjalista Microsoftu ds. bezpieczeństwa.

Zaufać Microsoftowi czy konkurencji?

źródło: WWW