Nowy trend: zintergowane pakiety bezpieczeństwa

Nowa generacja oprogramowania ochronnego reprezentuje poszerzoną wizję 'ochrony zdrowia' jednostki PC. Oprócz uaktualnionych mechanizmów ochronnych, nowe oprogramowanie proponowane przez AOL, MCAfee, Microsoft i Symantec ma zapewniać usługi składowania i możliwość strojenia komputera oraz odmienny, subskrypcyjny sposób wnoszenia opłat.

Microsoft wystartował z nową inicjatywą pod koniec maja br., udostępniając Windows Live OneCare, który łączy w jednym, łatwym w użyciu interfejsie użytkownika, narzędzia antyspyware i antywirusowe z zaporą ogniowa oraz narzędzia 'czyszczenia' komputera PC. OneCare pozwala także na składowanie danych na CD, DVD oraz zewnętrznych dyskach, aczkolwiek nie na dyskach sieciowych czy online.

Uznane w obszarze bezpieczeństwa firmy, McAfee i Symantec, przygotowują konkurencyjne oferty. Na placu boju pojawił się również AOL. Nowy pakiet McAfee typu 'wszystko w jednym' - Total Protection pojawił się w publicznej wersji beta w czerwcu, a wersja finalna planowana jest na koniec lata br. Propozycja Symantec, Norton 360, powinna pojawić się w marcu 2007 r. AOL udostępnił jedynie ograniczoną wersję beta zestawu Total Care (wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników). Wersja finalna Total Care ma być dostępna dla szerszego grona użytkowników.

Oprócz zapory ogniowej i ochrony przed spyware i wirusami (AOL używa motoru antywirusowego McAfee), trzy nowe produkty zawierać będą różne typy mechanizmów antyphishingowych. OneCare Microsoftu nie zawiera takich mechanizmów prawdopodobnie z tego powodu, iż są one wbudowywane w Internet Explorer 7. Podobnie jak w IE 7, ograniczony mechanizm AOL blokuje tylko znane ośrodki phishingu, natomiast McAfee i Symantec oferują bardziej skomplikowane rozwiązanie, które może analizować również inne witryny webowe i oceniać ich bezpieczeństwo.

AOL, McAfee i Symantec próbują także przebić OneCare w zakresie składowania, uzupełniając swoje usługi o możliwość składowania w pamięci online. Wersja beta McAfee Total Protection zapewnia 1 GB pamięci online. Symantec ciągle ulepsza mechanizmy swojej usługi składowania online, a AOL zapowiada oferowanie składowania online, ale jeszcze nie jest ono dostępne w wersji beta.

Cena pakietu OneCare, ustalona na poziomie 50 USD za rok dla trzech komputerów, jest konkurencyjna w porównaniu z tradycyjnymi zestawami ochronnymi, kosztującymi ok. 50 USD za jednostkę (plus roczna opłata za uaktualnienia sygnatur). Cena OneCare pokrywa również wszystkie uaktualnienia oprogramowania, czego nie ma w większości tradycyjnych produktów. Pakiet Microsoftu może być zatem atrakcyjny dla użytkowników oprogramowania tej firmy. Według danych NPD Group, zajmującej się badaniem rynku, OneCare jest jednym z ośmiu najlepiej sprzedających się pakietów oprogramowania na rynku amerykańskim w ostatnich dwóch tygodniach.

W związku a powyższym analitycy spodziewają się, że cena konkurencyjnych rozwiązań będzie na podobnym poziomie.

Źródło: NetWorld