Sprzętowa ochrona anywirusowa w PC

Naukowcy z japońskiego instytutu AIST zaprojektowali układ scalony, którego jedynym zadaniem będzie dostarczanie ochrony antywirusowej.

Komputer, telefon lub inne urządzenie z zamontowanym takim układem będzie skanował ruch sieciowy jeszcze zanim nastąpi ściągnięcie zainfekowanego pliku do pamięci.

Takie rozwiązanie spowoduje, że komputery nie będą marnować czasu głównego procesora na ochronę antywirusową, czego efektem będzie szybsza praca.

Czy rozwiązanie się przyjmnie, pokaże czas. Na pewno korzystne będzie sprzętowe wsparcie najbardziej czasochłonnych operacji wykonywanych teraz przez programy antywirusowe tj, porównywanie sygnatur, rozpakowywania plików i przeprowadzania analizy heurystycznej.

Nie da się jednak ukryć, że czas produkcji rozwiązań sprzętowych może spowodować że wykryte w nich błędy będą znacznie trudniejsze do poprawienia niż w przypadku rozwiązań programowych. Na chwilę obecną bardziej prawdopodobnie wydaje się więc upowszechnienie rozwiązań programowych wspomaganych przez specjalizowane układy scalone.

Dla serwerów tego typu karty są już od pewnego czasu dostępne.