Opinie

Jedną z nowości Windows Vista jest system User Account Control (UAC), którego zadaniem jest strzeżenie integralności systemu poprzez monitorowanie akcji wymagających uprawnień administracyjnych. UAC kontroluje działanie aplikacji w systemie i wymusza ich działanie z ograniczonymi uprawnieniami, wymagając potwierdzenia administratora dla każdej akcji, która wiąże się z użyciem wyższych przywilejów.

Kaspersky Lab prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w grudniu 2006 roku . Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

Firma Panda Software opublikowała ranking najczęściej wykrywanych wirusów w roku 2006. Na pierwszych miejscach znalazły się Sdbot.ftp i Netsky.P. Listę ułożono na podstawie danych zgromadzonych w roku 2006 przez bezpłatny skaner antywirusowy online Panda ActiveScan.

Kaspersky Lab, producent rozwiązań antywirusowych i służących do ochrony danych, opublikował artykuł, w którym Natalya Kaspersky, dyrektor generalny firmy, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat bezpieczeństwa najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Vista.

Windows Vista, wbrew twierdzeniom niektórych przedstawicieli Microsoftu, również potrzebuje skanera antywirusowego.
Z przeprowadzonych przez specjalistów badań wynika, że 3 z 10 najpopularniejszych fragmentów szkodliwego kodu są w stanie zaatakować najnowszy OS Microsoftu. Te szkodniki to Stration, Nestky oraz MyDoom.

W tym tygodniu McAfee udostępnia drugą wersję oprogramowania ochronnego klienta dla przedsiębiorstw - Total Protection, łączącego funkcje antywirusa, antyspyware, hostowego IPS oraz agenta egzekwującego politykę dostępu przyjętą w organizacji.

Total Protection 2.0 zawiera nową funkcję o nazwie SiteAdviso , która ma ostrzegać użytkowników Weba o niebezpiecznych witrynach, z których mogą być sprowadzanie niepożądane aplikacje lu programy wysokiego ryzyka. Total Protection 2 zawiera także obsługę technologii Cisco Network Admission Control (NAC) blokującej dostęp do sieci, jeżeli klient nie spełnia wymogów w zakresie aktualizacji systemów antywirusowych i łatek bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Agent Total Protection może wykonywać akcje naprawcze, wymagane przez NAC, w oparciu o reguły polityki kontrolowane za pośrednictwem konsoli zarządzania McAfee ePolicy Orchestrato (ePO).

Powszechnie wiadomo, że najsłabszym ogniwem każdego systemu komputerowego jest po prostu człowiek, który zapomina aktualizować oprogramowanie antywirusowe, otwiera podejrzane załączniki i lekceważy wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Subskrybuj zawartość