Mniej wirusów i robaków, więcej ataków hakerskich

W 2006 r. spadła liczba ataków przy użyciu wirusów i robaków internetowych, wzrosła liczba ataków hakerskich na firmy, w tym banki - poinformowali w poniedziałkowym raporcie analitycy firmy F-Secure.
Według analityków F-Secure, w 2006 roku zlokalizowano tylko 3 lokalne ogniska rozsyłania wirusów (głównie USA i Azja). Odnotowano dwie epidemie robaków pocztowych - Nyxem i Warezov. W poprzednich latach notowano średnio 5-7 dużych epidemii robaków pocztowych rocznie.

Masowe ataki z użyciem robaka Warezov zaczęły się w sierpniu br., a robaka Nyxem - w lipcu. Epidemia Warezov była poważniejsza - robak ten rozsyłał się automatycznie jako załącznik w wiadomościach e-mail na adresy wyszukane w zainfekowanych komputerach.

Warezov działał "z opóźnionym zapłonem" - po zarażeniu nim komputery pobierały z serwera dodatkowe komponenty, które po kilku dniach lub nawet tygodniach łączyły się z pirackimi stronami www, pobierały od nich spam i rozsyłały w milionach kopii. Wszystkie serwery spamowe znajdowały się w Chinach.

Według analityków F-Secure, w 2006 r. zaczęły się zmasowane ataki hakerskie na serwisy społecznościowe w Internecie (zrzeszające grupy internautów zainteresowanych określonym tematem). MySpace.com został zaatakowany robakiem Flash w lipcu i Samy w październiku. Ten drugi atak był złośliwy: robak dodawał losowo wybrane osoby do kręgu "znajomych". W efekcie można było zyskać w ciągu kilku godzin milion "przyjaciół". Robak Flash przekierowywał użytkowników MySpace.com na płatne strony pornograficzne.

Innym rodzajem ataku był nowy rodzaj phishingu (wysyłanie fałszywych e-maili, rzekomo od banków i instytucji finansowych, skłaniających nadawcę, aby na podrobionej stronie banku podał dane swojego konta i karty kredytowej-PAP). Nowy phishing wykorzystuje strony o adresach łudząco podobnych do prawdziwych, ale zawierających litery akcentowane zamiast normalnych, np. akcentowane "a" oraz "i". Powstawały w ten sposób nazwy witryn trudne do odróżnienia od normalnych.

Atak kierowany był przede wszystkim przeciwko bankom i instytucjom płatności internetowych. Hakerzy przechwytywali dane użytkownika w momencie logowania do serwisów (fałszywych) i przesyłali je do prawdziwego serwisu PayPal, zdobywając w ten sposób kontrolę nad kontem.

Według analityków F-Secure właśnie ataki na serwisy społecznościowe i zaawansowany phishing mogą być największymi zagrożeniami bezpieczeństwa internetowego w 2007 r.

Źródło informacji: gazeta.pl