Pierwszy szpieg komórkowy

Naukowcy z firmy McAfee ostrzegają przed wykrytym kilka dni temu wirusem typu spyware, atakującym telefony komórkowe z zainstalowanym systemem operacyjnym Symbian. Celem robala jest uzyskanie przez twórcę aplikacji dostępu do danych zgromadzonych w telefonie.

Według zapewnień naukowców, jest to pierwszy przypadek odnalezienia aplikacji spyware atakującej telefony komórkowe posiadające oprogramowanie Symbian. Istnieje hipoteza, że wirus jest rozsyłany w pakiecie razem z koniem trojańskim o nazwie MultiDropper, stąd nazwa SymbOS/MultiDropper.CG, jaką nadano wykrytej aplikacji szpiegującej. Infekcja nowo wykrytym wirusem prowadzi do przechwycenia tekstów wiadomości SMS, numerów telefonów i historii połączeń. Naukowcy przestrzegają, że celem twórcy aplikacji nie jest niszczenie danych, tylko zdobycie informacji mogących posłużyć do uzyskania profitu finansowego.
Aplikacja SymbOS/MultiDropper.CG rozprzestrzenia się bardzo szybko, ponieważ jej twórca nie działa sam, ale posiada odpowiedzialnych za rozwój aplikacji podwładnych. Pozyskane informacje gromadzone są na wspólnym serwerze i wykorzystywane przeciwko użytkownikom telefonów komórkowych.

Źródło: Vnunet