Sprawdź dokąd klikasz

Firma Exploit Prevention Labs udostępniła pod adresem linkscanner.explabs.com darmowe narzędzie LinkScanner służące do skanowania stron. Jeśli otrzymaliśmy od kogoś link, co do którego mamy wątpliwości, możemy sprawdzić czy strona do której prowadzi jest bezpieczna.

Narzędzie jest proste w użyciu. Wpisujemy adres strony, którą zamierzamy odwiedzić, naciskamy przycisk "Scan" i po kilku sekundach otrzymujemy informację o tym czy nie kryje ona przykrych niespodzianek.

LinkScanner jest narzędziem w pełni darmowym, jednak niezbyt wygodnym w użyciu. Każdorazowe wchodzenie na stronę WWW w celu sprawdzenia linka jest uciążliwe. Funkcjonalność LinkScanera wbudowana jest także w komercyjny produkt tej samej firmy o nazwie SocketShield, który pracując na naszym komputerze w tle eliminuje tę niedogodność.

Podobny produkt oferuje również firma McAfee. Nosi on nazwę SiteAdvisor i także integruje się z systemową przeglądarką internetową. Prawdopodobnie metoda skanowania w tle stron pod kątem ich bezpieczeństwa będzie się upowszechniać i wkrótce zaimplementują ją również inni producenci. Dzięki temu niewykluczone że mniej będzie w przyszłości zakażeń i udanych ataków phishingowych.

Więcej informacji:
XPL LinkScanner linkscanner.explabs.com
McAfee SiteAdvisor www.siteadvisor.com