Porównanie osobistych firewalli

Świadomość konieczności posiadania osobistego firewalla pojawia się u coraz większej ilości użytkowników. Niestety najczęściej problem upraszczany jest do posiadania lub nie firewalla, bez spoglądania na jego rzeczywistą skuteczność.

Zapora sieciowa Windows XP

Jeśli używasz firewalla wbudowanego w Windows XP SP2, to tak na prawdę nie masz firewalla. Oprogramowania to nie ma wbudowanych nawet tak podstawowych funkcji jak kontrola pakietów wychodzących, a wyłączenie go jest pierwszą czynnością którą wykonuje większość oprogramowania typu spyware. Być może sytuacja poprawi się w Windows Vista. Wcześniejsze od XP wersje Windows nie mają firewalla wcale.

Firewall firewallowi nie równy

W pierwszej połowie tego roku serwis www.firewallleaktester.com udostępnił testy 16 różnych firewalli osobistych. Wykazały one bardzo zróżnicowaną skuteczność tego typu aplikacji.

W testach zdecydowanie najlepiej wypadł darmowy Jetico Personal Firewall z wynikiem 23 pkt. na 27 możliwych. Za nim z podobną skutecznością uplasowały się: Outpost Firewall Pro (20 pkt.), Look'n'Stop (20 pkt.), ZoneAlarm Pro (19,5 pkt.) i Norton (19 pkt.). Niezbyt zaszczytne ostatnie miejsce zajęła jak można było się spodziewać zapora sieciowa Windows XP (0 pkt.).

Wersje darmowe i komercyjne

Zaskoczeniem jest wygrana programu całkowicie darmowego. Aby nie było jednak tak pięknie pod koniec roku ma zostać opublikowana wersja 2.0 Jetico, która nie będzie już darmowa. Producent zapewnia jednocześnie, że licencjonowanie wersji 1.x nie zmieni się. Kolejne miejsca zajęły programy komercyjne.

Ciekawostką jest znaczna różnica wyników pomiędzy wersjami darmowymi i komercyjnymi ZoneAlarm. Wersja Pro zdobyła 19,5 pkt, darmowa wersja Zone Alarm Free tylko 4. Dysproporcja jest co najmniej zastanawiająca.

Więcej niż firewall

Należy również pamiętać, że najlepszy program to niekoniecznie ten, który uzyskuje w testach najwięcej punktów. Obsługa apory sieciowej wymaga pewnej znajomości sposobu funkcjonowania komputera oraz sieci. Bardzo ważna jest więc prostota obsługi, istnienie predefiniowanych reguł dla popularnych w danym kraju programów (np. w Polsce Gadu-Gadu).

Ważna jest także dobra współpraca z używanym przez nas oprogramowanie innych firm (antywirus, antyspam). W przypadku mniej zaawansowanych użytkowników nie bez znaczenia będzie również dostęp do helpdesku, a dla firm możliwość centralnego zarządzania końcówkami poprzez sieć.

Najlepszy osobisty firewall

Biorąc pod uwagę wyniki testów www.firewallleaktester.com oraz polską specyfikę AntyWir.PL postanowił wyróżnić 2 produkty:

Jetico Personal Firewall
Najlepszy wybór dla zaawansowanych użytkowników.

  • najwyższa skuteczność
  • dostępny za darmo
  • skomplikowana obsługa
  • tylko wersja anglojęzyczna

Więcej informacji: www.jetico.com (ang)

Outpost Firewall Pro
Najlepszy wybór dla użytkowników domowych i firm chcących mieć dobrego firewalla z polskim interfejsem i prostą obsługą.

  • wysoka skuteczność
  • wersja sieciowa dla firm
  • polska wersja językowa
  • polski helpdesk
  • moduł antyspyware
  • licencja komercyjna (cena ok. 140 zł)

Więcej informacji: www.nod-32.pl (pol)