Lista „On-line Scanner Top 20” - najpopularniejszych wirusów według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab prezentuje listę "On-line Scanner Top 20" opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w grudniu 2006 roku . Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

W grudniu umocnił się nieoczekiwany trend: pojawienie się trojanów dialerów na liście "On-line Scanner Top 20". W listopadzie do rankingu Kaspersky Lab zaklasyfikowały się cztery takie programy, w grudniu ich liczba wzrosła do sześciu. W listopadzie "najskuteczniejsze" z nich uplasowały się na drugim i trzecim miejscu; w grudniu w ich miejsce pojawiły się inne, zajmując pierwszą i drugą pozycję. W listopadzie analitycy z Kaspersky Lab wyjaśniali, w jaki sposób działają takie trojany. Warto nadmienić, że kilka dni temu pojawiły się informacje o aresztowaniu w Niemczech kilku twórców takich złośliwych programów, które krążyły głównie od 2003 do 2004 roku. Najwidoczniej tego rodzaju nielegalna metoda zarabiania pieniędzy nadal cieszy się sporą popularnością wśród cyberprzestępców.
Niespodziewanie na trzecim miejscu znalazł się Mytob.c. Do tej pory robak ten regularnie gościł na liście 20 najpopularniejszych złośliwych programów wykrywanych w ruchu pocztowym, jednak w rankingu opartym na danych zgromadzonych przy użyciu skanera online pojawił się po raz pierwszy. Nie powinno to jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na liście znajduje się jeszcze siedem innych robaków. Wiele z nich znanych jest już od dłuższego czasu i było monitorowanych w ruchu pocztowym, jednak na liście "On-line Scanner Top 20" pojawiły się po raz pierwszy w grudniu. Należą do nich Mydoom.m, Warezov.et oraz Scabo.bk. W rankingu tym pojawiły się również nowości z grudniowej listy 20 najpopularniejszych złośliwych programów wykrywanych w ruchu pocztowym: Bagle.gt oraz Warezov.fb.
Trzecią najpopularniejszą kategorią w rankingu, po dialerach i robakach, jest trojan downloader. W poprzednich miesiącach przedstawiciele tej klasy, tacy jak Delf.awg, zajęli czołowe pozycje. W grudniowym zestawieniu jest ich mniej. Możemy jednak znaleźć tam dwa trojany z rodziny Tiny. Nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w naszych statystykach, dlatego w 2007 roku będziemy bacznie przyglądać się tym szkodnikom.

Źródło: Kaspersky